Bota

Ukraina: 5300 ushtarë rusë të vrarë, dhjetëra avionë e helikopterë të rrëzuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:55 - 28/02/22 |
Opi Nion

Forcat ukrainase kanë arritur të ndalojnë përparimin e rusëve drejt kryeqytetit të tyre, duke hedhur në ajër ura e duke luftuar në disa fronte. Sipas ushtrisë ukrainase, bilanci i humbjeve nga ana e rusëve është i rëndë.

Referuar të dhënave të publikuara nga Ukrainë, janë vrarë 5,300 ushtarë rusë në katër ditët e para të luftës.

Sipas tyre, 191 tanke, 29 avionë dhe 816 transportues të blinduar të personelit ushtarak janë shkatërruar nga forcat ukrainase. Po ashtu, janë shkatërruar dhe pesë sisteme ajrore luftimi./ Opinion.al

Pas