Bota

“Ujku gri”, piloti i rezistencës ukrainase që vdiq tragjikisht


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:26 - 12/03/22 |
Opi Nion

Një simbol i rezistencës ukrainase kundër pushtimit rus të Ukrainës, është bërë një pilot në pension, Oleksandr Okshansenko, i cili në moshën 53-vjeçare veshi përsëri uniformën e një piloti për të mbrojtur atdheun e tij, por vdiq tragjikisht, i goditur nga një armë kundërajrore.

Ajo që ne dimë me siguri është se drejtuesi i skuadronit Okshanenko u qëllua dhe u vra në çast ndërsa mbronte hapësirën ajrore mbi Kiev natën e së premtes, 25 shkurt 2022, kur u godit nga një raketë ruse, flitet për një S-400, por lloji i saj nuk është konfirmuar zyrtarisht nga autoritetet ukrainase. Ne gjithashtu nuk e dimë se me çfarë lloj avioni po operonte piloti kur u rrëzua.

I njohur me pseudonimin “Ujku gri”, drejtuesi i skuadriljes Oksandr Okshansenko, i cili u nderua pas vdekjes me titullin “Hero i Ukrainës” nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ishte i njohur në Perëndim për përfshirjen e tij në Evropë  si një nga pilotët më të mirë demonstrues në botë që fluturon me avionë luftarakë Sukhoi Su-27 të prodhimit rus.

Në verën e vitit 2017, duke fluturuar me një tip Sukhoi të sofistikuar, “Su-27P1M” në Mbretërinë e Bashkuar fitoi me meritë çmimin “FRIAT Trophy” për shfaqjen ajrore më të mirë të përgjithshme.

Në verën e vitit 2018 ai u rikthye në emisionet ajrore, ndërkohë që ishte konsulent dhe trajner në forcat ajrore të vendit të tij.

“Jo vetëm manovra të bukura, por elemente të një beteje të vërtetë”

Udhëheqësi i skuadronit Okshanko, me më shumë se 2000 orë fluturimi si pilot demonstrues, shpesh shpjegonte se figurat që ai performonte për kënaqësinë e spektatorëve në shfaqjet ajrore nuk ishin thjesht manovra, por elemente të betejës së vërtetë. “Çmimet dhe mirënjohjet janë gjëra kaq të vogla. Ne duhet të investojmë në aviacion, pavarësisht kostos së madhe. “Për ta kuptuar këtë, thjesht duhet të studiosh historinë,” thoshte ai.

Oleksandr Okshansenko ishte trajner i shumë pilotëve ukrainas. Njëri prej tyre, nënkomandanti Yuri B., thotë se njerëz të tillë numërohen me gishtat e njërës dorë.

“Shpresoja që mësuesi do të vlerësonte rreptësisht të gjitha manovrat e mia në qiell për një kohë të gjatë. Ai na mësoi se aftësia dhe përgjegjësia janë sinonime. “Ai ishte i bindur se aviacioni ynë dhe profesionalizmi i pilotëve tanë është një argument serioz për sigurinë e Vendit.”/Opinion.al

Pas