Bota

Udhëtimi i parë jashtë Ukrainës që nga nisja e luftës, Zelensky viziton sot UashingtoninBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:24 - 21/12/22 |
Opi Nion

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të vizitojë Uashingtonin të mërkurën, ku do të takohet me presidentin amerikan, Joe Biden.

Lajmin e ka konfirmuar Shtëpia e Bardhë. Ky është udhëtimi i parë i Zelensky jashtë vendit, që kur nisi nga pushtimi rus në shkurt.

Zelensky gjithashtu do t’i drejtohet Kongresit dhe do të zhvillojë një sërë takimesh dypalëshe.

“Rrugës për në SHBA për të forcuar aftësitë mbrojtëse të Ukrainës”, shkroi ai në Tëitter.

SHBA-ja ka konfirmuar gjithashtu se do të furnizojë Ukrainën me një bateri raketash Patriot, duke rritur ndjeshëm aftësinë e mbrojtjes ajrore të vendit.

Zelensky rregullisht pret liderë të huaj në kryeqytetin, Kiev. Ai bëri një vizitë të pa njoftuar në qytetin e vijës së parë të frontit, në Bahmut, të martën.

Pas