Aktualitet

U takua me Nikollën, Kim: Opozita prezente, parlamenti me fuqi të plotë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:16 - 17/09/21 |
Opi Nion

Ambasadorja e SHBA-ve Yuri Kim ka takuar kryetaren e Kuvendit Lindita Nikolla, në Kryesinë e Kuvendit.

Mësohet se pak orë pasi u miratua qeveria e re, Yuri Kim diskutoi për rreth 30 minuta me kryeparlamentaren e re.

Në një reagim në Twitter, Kim shkruan: “Kënaqësi të uroja Lindita Nikollën për zgjedhjen e saj si Kryeparlamentare. Më bëhet qejfi të shoh parlamentin e rikthyer me fuqi të plotë, opozitën prezente dhe duke ngritur zërin. Respekti për pikëpamjet e ndryshme, debatin civil dhe bashkëpunimin aty kur është i mundur janë thelbësore për demokracinë dhe besueshmërinë përpara votuesve”.

Takimi mes Kim dhe Nikollës vjen pas seancës plenare e cila nis dje në orën 10:00 dhe përfundoi mëngjesin e sotëm, ku edhe u votua qeveria e re “Rama 3”. Bëjmë me dije se ky është takimi i parë i ambasadores me kryetaren e re të Kuvendit, pasi parlamenti i ri ka nisur punimet.

 

Pas