Bota

U qëllua me armë zjarri, vdes në spital ish-kryeministri i JaponisëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:43 - 08/07/22 |
Opi Nion

Ish-kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe vdiq në spitalin ku po merrte trajtim mjekësor, afër sulmit në Nara.

Lajmi është bërë i ditur nga një zyrtar i lartë i Partisë Liberal Demokratike, raporton televizioni publik NHK.

Abe ka ndërruar jetë pasi u qëllua me armë zjarri kur po mbante një fjalim elektoral.

67-vjeçari, i cili është kryeministri që ka qëndruar më shumë në këtë detyrë në vendin aziatik, nuk i mbijetoi plagëve të marra në qafë.

Autori i atentatit, një burrë rreth 40 vjeç, u arrestua në vendngjarje. I identifikuar si Tetsuya Yamagami, ai thuhet të jetë banor i Nara-s dhe sipas mediave lokale ka qenë ish-pjesëtar i forcave të marinës në Japoni./Opinion.al

Pas