Bota

“U përpoqa ta parandaloja luftën në Ukrainë”, Merkel: Nuk e fajësoj veten


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:41 - 07/06/22 |
Opi Nion

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel tha të martën se ajo u përpoq shumë kur ishte në detyrë për të parandaluar zhvillimin e situatës në Ukrainë në gjendjen aktuale, duke shtuar se ajo nuk e fajëson veten.

“Është një trishtim i madh që nuk funksionoi, por nuk e fajësoj veten që nuk u përpoqa”,-tha Merkel, duke folur për marrëveshjen e Minskut të vitit 2014 me Rusinë.

Ajo foli në një intervistë me gazetarin dhe autorin gjerman Alexander Osang që u transmetua në televizion nga transmetuesi ARD.

Merkel tha se nuk kishte asnjë justifikim për “mosrespektimin brutal të ligjit ndërkombëtar” nga Rusia në Ukrainë, duke shtuar se ajo kishte qenë kundër një plani për të lejuar Ukrainën në NATO, sepse donte të parandalonte përshkallëzimin me Rusinë dhe Ukraina nuk ishte gati për një anëtarësim të tillë./Opinion.al

Pas