Bota

U ndihmua nga Covid/Kina në rritje, do të bëhet ekonomia e parë në botë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:19 - 26/12/20 |
Opi Nion

Kina do të kalojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe do të bëhet ekonomia më e madhe në botë deri në vitin 2028, pesë vjet më herët sesa ishte vlerësuar fillimisht. Është ky parashikimi i Qendrës për Kërkime Ekonomike dhe Biznesit, sipas së cilës ngjitja e Kinës do të bëhet më herët sesa pritej për shkak të Covid, bën me dije Ansa.

Kina vlerësohet të rritet me 2% këtë vit, e vetmja ekonomi e madhe që pësson rritet. Ndërkohë PBB-ja Amerikane do të tkurret me 5% në vitin 2020, duke lejuar kështu Pekinin të shkurtojë hendekun.

Në përgjithësi, PBB-ja botërore, sipas vlerësimit të CEBR (Qendrës për Kërkime Ekonomike dhe Biznesit) do të bjerë me 4.4% këtë vit, në atë që është tkurrja më e madhe vjetore që nga Lufta e Dytë Botërore./Opinion.al

Pas