Kronikë

U la në burg, ish-efektivi i RENEA-s: Nuk kisha dijeni për snajperin në makinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:39 - 28/07/22 |
Opi Nion

Kanë dalë ditën e sotme para Gjykatës, ish-efektivi i RENEA-s, Remal Rada dhe shoku i tij Elton Hithi, që u kapën disa ditë më parë me snajper dhe armë të tjera në makinë.

Mësohet se trupi gjykues ka vendosur ndaj tyre masën “arrest me burg” për dy tërinjtë.

Ndërkohë, mësohet se Rada i ka mohuar akuzat përballë grupit hetimor se kishte dijeni për armën e gjetur në mjet.

Ish-efektivi i RENEA-s, sipas abc news është shprehur se ai ka marre një çantë nga një person që e kishte sjellë si porosi nga Britania e Madhe. Sipas efektivit çanta do i dorëzohej një personi tjetër ditën që ai u arrestua. Ndërkohë Rada nuk ka treguar emrat as të porositësit dhe as të marrësit.

Ndërkaq, të njëjtin qëndrim ka mbajtur edhe miku i tij Elton Hithi lidhur me këtë ngjarje. Por, pavarësisht pretendimeve të tyre gjykata vendosi masën arrest me burg ndaj dy të arrestuarve.

Organi i akuzës ka kërkuar mostra për të bërë analiza ADN, por kjo nuk është pranuar nga të dyshuarit. Ndaj tyre rëndojnë akuzat e armëmbajtjes pa leje dhe mbajtje pa të drejtë të uniformave të policisë.

Pas