Aktualitet

U la në burg, avokatja e Faruk Ozer: Akuzat gënjeshtra. Erdhi këtu për të investuarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:16 - 02/09/22 |
Opi Nion

Ka dalë sot para gjykatës turku Faruk Ozer, i cili akuzohet për mashtrim me kriptomonedhat në vlerën e 2 miliardë Dollarëve.

Togat e zeza kanë caktuar masën e sigurisë arrest në burg për turkun, ndërsa avokatja e tij në një deklaratë për mediat tha se do ta apelojë vendimin.

Avokatja i cilësoi gënjeshtra lajmet e mediave shqiptare dhe turke, ndërsa sipas saj Faruk Ozer, i ka dëmshpërblyer një pjesë të klientëve që ishin mashtruar me kriptomonedhat.

 “Ai do të jetë në burg për procesin e ekstradimit. Ne do ta apelojmë vendimin. Bëhet fjalë vetëm për politikë. Në mediat shqiptare dhe ato turke thuhen gënjeshtra për akuzat ndaj tij. Ne mund të themi prokuroria e Turqisë dhe institucionet atje thuhet se dëmi është 20 mln dollarë dhe jo 2 miliard dollarë siç thuhet në media. Ai nuk është personi përgjegjës për ato krime që e akuzojnë. Nga 20 mln dollarë dëm, gjysma e tyre i janë kompensuar familjeve. Dhe gjysma e familjeve të dëmtuara i kanë tërhequr pretendimet. Ka arsye politike.  Ai erdhi si biznesmen në Shqipëri, erdhi për të investuar”, tha avokatja.

Pas