Aktualitet

U konfirmua në detyrë, ONM kërkon ankimimin për gjyqtarin Gerd Hoxha


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:06 - 08/07/21 |
Opi Nion

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit ka kërkuar ditën e sotme ankimimin e vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që konfirmoi në detyrë Gerd Hoxhën, gjyqtar pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi më 3 qershor 2021 konfirmimin në detyrë të Gerd Hoxhës, duke konstatuar se nuk ka probleme në tre shtyllat e verifikimit si ana profesionale, aspekti i pastërtisë së figurës dhe pasurisë. Por me sa duket vëzhguesit ndërkombëtar të OMN nuk janë bindur dhe kanë kërkuar sot  ankimimin e vendimit përmes Komisionerit Publik.

“Më datë 8.7.2021, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit u ka paraqitur Komisionerëve Publikë rekomandimin për të ankimuar vendimin në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

Komisionerët Publikë janë duke shqyrtuar, në të njëjtën kohë, vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe rekomandimin e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit”, thuhet në njoftim.

Hoxha është diplomuar në Magjistraturë në vitin 2003 dhe prej 18 vitesh është gjyqtar në Gjykatën e Tiranës. Ai ka qenë anëtar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë (KLD) dhe kryetar i Unionit të Gjyqtarëve të Shqipërisë./Opinion.al

Pas