Politikë

U bë shkak për braktisjen Kuvendit nga PD, LSI: Nuk jemi lajmëruar për…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:34 - 13/09/21 |
Opi Nion

Lëvizja Socialiste për Integrim ishte shkaku i “sherrit” mes PS dhe PD ditën e sotme në Kuvend, duke bërë që kryedemokrati Lulzim Basha dhe deputetët e selisë blu të braktisin sallën e parlamentit me argumentin se kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla nuk respektoi rregulloren.

LSI kërkoi më shumë kohë në dispozicion për pozicionimin e 4 deputetëve të saj në komisione, kërkesë e cila u pranua nga PS.

Pak orë më vonë LSI ka reaguar duke sqaruar dhe arsyen e kërkesës së saj.

“Shërbimi i Seancave në Kuvendin e Shqipërisë nuk ka lajmëruar asnjë nga deputetët e LSI, në mënyrë që të bëjnë propozimet e tyre në lidhje me pjesëmarrjen në komisionet parlamentare. Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla pranoi kërkesën e LSI dhe për këtë arsye miratimi i përbërjes së komisioneve parlamentare u shty për në seancën tjetër”-thuhet në reagimin e LSI.

Aktualisht LSI nuk e plotëson numrin e deputetëve për të krijuar një grup parlamentar, ndërsa duket se PD nuk do e ndihmojë duke i dhënë tre deputet./Opinion.al

Pas