Bota

U arrestua dje për vrasjen e gazetarit, Franca liron sot 33-vjeçarin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:10 - 08/12/21 |
Opi Nion

Prokurorët francezë kanë liruar sot burrin saudit, i cili u arrestua dje në lidhje me vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi.

Mësohet se autoritetet franceze kanë thënë se konkluduan se i arrestuari ishte viktimë e identitetit të gabuar.

Khaled Alotaibi, 33 vjeç, u arrestua në një aeroport në Paris të martën në bazë të një urdhër-arresti të lëshuar nga Turqia, shkruan BBC.

Një roje mbretërore saudite me të njëjtin emër dhe moshë, i cili është listuar në listën e personave të shpallur në kërkim nga SHBA dhe Britania, dyshohet për vrasjen e Khashoggit në Stamboll në vitin 2018.

Ambasada saudite në Paris tha të martën mbrëma se personi i mbajtur në Francë nuk kishte asnjë lidhje me rastin.

Ajo kërkoi lirimin e tij të menjëhershëm dhe theksoi se të gjithë ata që morën pjesë në vrasje ishin dënuar nga një gjykatë saudite dhe po vuanin dënime me burg në mbretëri.

Turqia e quajti vendimin e gjyqit saudit si “skandaloz”, duke thënë se zyrtarëve të lartë që dërguan një ekip prej 15 agjentësh nga Riadi për të vrarë Khashoggi-n, iu është dhënë imunitet.

Një gjykatë në Stamboll po gjykon aktualisht 26 zyrtarë sauditë në mungesë me akuzat e vrasjes me paramendim ose shkatërrimit të provave./Opinion.al

Pas