-U tha në Opinion

Tre padi në SPAK, Kryemadhi mohon çdo akuzë: Nuk do e linte Veliaj, Rama dhe Basha…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:41 - 15/09/22 |
Opi Nion

Monika Kryemadhi ka mohuar çdo akuzë e ngritur ndaj saj për disa padi që janë depozituar në SPAK.

Për emisionin “Opinion”, Kryemadhi u përgjigj për akuzat e bëra ndaj vëllait të saj i cili akuzohet se ka përfituar para pa punuar dhe këto para ia ka rikthyer përsëri ish-kryetares së LSI. Kryemadhi theksoi se këto akuza nuk janë të vërteta.

Kryemadhi gjithashtu mohoi që LSI të ketë bërë lobin në SHBA duke paguar 1.2 milion euro, teksa theksoi se personat që kanë bërë padinë do të mbajnë përgjegjësi ligjore.

Sipas saj, ata do të dënohen me burg për kallëzim të rremë. Deputetja tha se nëse një nga këto akuza do të ishin të vërteta do të ishin përdorur nga krybashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, kryeministri Edi Rama apo dhe nga ish-kryedemorkati, Lulzim Basha.

Vëllai juaj ka marrë para pa punuar dhe ua ka kthyer ju në formë e një boxhi të dikurshëm?

Kryemadhi: Nuk është e vërtet se po të ishte e vërtet nuk do e linte këtë Rama apo Veliaj., Vëllai im ka punuar për një kompani zvicerane dhe rroga e tij ka qenë si inxhinierët e tjerë. Ka shkuar apo jo në punë unë nuk jetoj në një shtëpi. Si do mi kalonte mua lekët e rrogës. Injoranca ka kaluar limitet njerëzore, po të ishte e vërtet se do më linet Rama, Veliaj apo Basha mua. Sigurisht që nuk është e vërtet.

Kompania lotuese në SHBA?

Kryemadhi: Nuk kam parë ndonjë kontratë, kamë ndjekur administrimin e LSI dhe nuk janë 1.2 milion por nuk është bërë asnjë pagese. Nuk ka ngelur drejtësia e SHBA dorën e Halit Valterit. Kjo çështje nuk do mbyllet me një falje publike, por o akuzuari ose akuzuesi do të shkojë në burg.  Padia e sotme e një njeriu që është dënuar 8 herë, shfaqet siot pikërisht dhe jo më larg që sot ka dalë personi i akuzuar nga drejtësia e SHBA i lidhur me rusë dhe është i lidhur me kreun e qeverisë shqiptare.  Jam operuar në kokë dhe ka qarë mamaja ime dhe kam qarë edhe unë kur operohej vajza ime. Por për të përmendur emra të tjerë jashtë politikës… ashtu siç morën në qafë atë për dosjen e Metës.  Veliaj ka halla të madh, nuk e shpëtojnë dot as paratë që paguan poshtë e lartë as pagesa e mercenarëve që i përdo dhe i merr e i flak. Te falsifikimi i dosjes autoritetit hyn Veliaj dhe është i përfshirë Edi Rama dhe një ish-bashkëpunëtor i Sigurimit të shteti dhe është te PS.

Pas