Bota

Trazirat në Brazil, arrestohen më shumë se 1200 personaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:34 - 11/01/23 |
Opi Nion

Më shumë se 1200 persona janë arrestuar dhe po akuzohen në lidhje me trazirat në Kongresin e Brazilit. Autoritetet kanë pesë ditë kohë për të akuzuar të dyshuarit që janë arrestuar. Në total, më shumë se 1500 njerëz u arrestuan pas trazirave.

Policia Federale e Brazilit thotë se ata që janë akuzuar zyrtarisht po mbahen në akademinë e forcës në Brasilia – ku shumica e të arrestuarve u morën pas trazirave – dhe disa janë zhvendosur në institucione të tjera.

Autoritetet kanë paralajmëruar se disa nga të arrestuarit, të cilët u liruan mund të arrestohen përfundimisht në mes të hetimeve në vazhdim.

Dhe ata kanë shprehur shqetësimin se mund të organizohen më shumë mitingje nga mbështetësit e linjës së ashpër të ish-presidentit brazilian Jair Bolsonaro.

Sipas një memorandumi nga prokurorët federalë të parë nga BBC, grupet pro Bolsonaro kanë bërë thirrje që të zhvillohen demonstrata “të mëdha” nëpër qytete.

Kompanitë që ofrojnë mbështetje logjistike dhe financiare për njerëzit që kryejnë këto aktivitete janë përgjegjëse për gjoba deri në 19,181 dollarë

Dhjetëra mijëra njerëz në Brazil kanë mbajtur mitingje pro-demokracisë, në një përgjigje ndaj sulmit në Kongres nga mbështetësit e ish-presidentit Jair Bolsonaro. Në qytetin më të madh të vendit, São Paulo, turmat brohorisnin se Bolsonaro duhet të shkojë në burg.

Pas