Kryesore

“Tokyo2020″, Nora Gjakova i dhuron tjetër medalje të artë Olimpike Kosovës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:15 - 26/07/21 |
Opi Nion

Kosova siguron një tjetër medalje të artë Olimpike në “Tokyo2020’’.

Nora Gjakova ka shkruar emrin me germa të arta duke i dhuruar vendit të saj një madje të artë në xhudo.

Në peshën deri në 57 kg, xhudistja kosovare ishte thjeshtë perfekte në perfomancën që shfaqi para gjithë publikut por dhe kundërshtares së saj. Pengesa më e madhe ishte në gjysmëfinale ku u përball me favoriten japoneze Tusukasa Yoshidan.

Në sytë e Majlinda Kelmendit dhe Distria Krasniqit, Nora kaloi dhe pengesnë e fundit në finale xhudisten franceze Sarah Leone Cysique duke siguruar medalje të artë, e dyta në këto Lojëra Olimpike për Kosovën./Opinion.al

foto galeri

foto galeri

Pas