Bota

Tjetër variant COVID zbulohet në Britani, rastet erdhën nga Afrika e Jugut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:27 - 23/12/20 |
Semiljana Azizi

Një tjetër varianti i ri i COVID-19 është zbuluar në Britaninë e Madhe. Lajmi është bërë i ditur nga Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock.

Britania ka zbuluar një variant të ri të koronavirusit në kontaktet e rasteve që kanë udhëtuar nga Afrika e Jugut”, tha Hancock, transmeton Reuters.

Menjëherë sapo janë evidentuar, autoritetet britanike kanë bërë të mundur izolimin e rasteve të para.

 “Ky virus është akoma më i transmetueshëm dhe duket se ka mutacion më tej sesa virusi i ri.”- tha Hancock.

Gjithashtu Britania ka kufizuar udhëtimet me shtetin në fjalë nga thuhet se po vjen varianti i ri. Britania e Madhe tashmë ka zbuluar dy variante të reja të COVID-19, që kanë alarmuar gjithë botën./Opinion.al

Pas