Te Fundit

Tjetër avion me drogë, Shqipëria “pushton” Italinë (video)


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:08 - 07/09/15 |
b.f

TORINO– Brenda pak ditësh policia italiane arrin të kapë një tjetër avion me drogë të nisur nga Shqipëria. Vendi nga ku u nis avioni i vogël me drogë është ende i pazbuluar, ndërsa destinacioni është kjo fushë në periferi të Torinos (shih videon). Katër persona, dy shqiptarë dhe dy italianë kanë rënë në pranga, ndërsa janë sekuestruar plot 80 kg lëngë narkotike kanabis sativa që u gjet brenda avionit të vogël MicroLight.

Siç ka bërë të ditur policia italiane, avioni kishte arritur të shmangte kontrollet kufitare përmes teknikave të veçante të adoptuara nga trafikantet. Po kështu avionit i ishin bërë disa modifikime në mënyrë që të transportonte sa më shumë lëndë narkotike, duke i hequr sediljen e pasme. Grupi kriminal ishte i shtrirë në dy shtete, Shqipëri dhe Itali. Një prej anëtarë që ndodhet në Shqipëri, siguronte lëndët narkotike nga kultivuesit vendas. Ky person gjente edhe fushat ku do të ulej avioni për të marrë ngarkesat ne Shqiperi. Të gjitha këto janë zbuluar nga policia italiane e cila mbante nën vëzhgim grupin kriminal prej afro një viti. Po sipas policisë italine, avioni ishte nisur nga fusha e fluturimit ne  Gattinara duke u ulur më pas në një ne nje fushe te panjohur ne Shqiperi. Në kthim avioni kishte bërë edhe një ulje teknike në provincen e Leçes.

Policia italiane arriti të arrestojë disa prej anëtarëve të bandës. Shqiptari Maksim Llanaj, 37 vjec banues në Volpiano (Torino), i dënuar edhe më parë në Itali.

Pasquale D’Ambrosio lindur me 1957 ne Stio (Salerno),  banues në Angera (VA),  me preçedente te meparshem penalë. Të dy këta shtetas mendohet se janë krerët e trafikut, ndersa avioni mendohet se është i shtetasit italian.

Po kështu si pjesë e kësaj bande janë arrestuar: Fitor Alliaj, i quajtur Vito lindur me 1972  ne Shqiperi dhe rezident ne Druento (TO), me preçedente penal;

Rosario Campisi lindur me  1955 ne Pachino (SR)  rezidente ne Borgosesia (VC), me precedente të shumtë penalë.

 

video e aksionit, publikuar nga policia italiane: 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas