-Teknologji

“TikTok” pezullon videot në Rusi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:08 - 06/03/22 |
Opi Nion

Aplikacioni i “TikTok” thotë se po pezullon transmetimin e drejtpërdrejtë dhe përmbajtjen e re në shërbimin e tij video në Rusi.

Platforma thotë se shërbimi i saj i mesazheve brenda aplikacionit nuk do të ndikohet.

“Ne do të vazhdojmë të vlerësojmë rrethanat në zhvillim në Rusi për të përcaktuar se kur mund të rifillojmë plotësisht shërbimet tona me sigurinë si përparësinë tonë kryesore,” thotë kompania.

Ka rreth 70 milionë përdorues mujor të “TikTok” në Rusi, por zhvilluesit atje kanë nisur një shërbim rival.

Një numër i organizatave ndërkombëtare të medias kanë pezulluar punën e tyre në Rusi, duke përmendur shqetësimet për sigurinë e punëtorëve të tyre me ligjin e ri.

Ndërkohë qeveria ruse ka ndaluar hyrjen në “Facebook”.

Pas