-Shëndeti

Thonjtë fallco – një burim i rrezikshëm infeksioni


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 00:07 - 18/11/15 |
b.f

Thonjtë fallco mund të ofrojnë një pamje tërheqëse, të pastër, por në bazë të kërkuesve në SHBA, ato mund jenë një burim i rrezikshëm infeksioni.
Lloje të ndryshme bakteresh dhe myku, të cilat janë të njohura për të shkaktuar një sërë infeksionesh, janë gjetur në duart e tre të katërtave të
infermiereve që mbajnë thonj fallco. Baktere të ngjashme janë gjetur në duart e vetëm një të tretave të infermiereve që nuk mbajnë thonj fallco.
Për të reduktuar rrezikun e përhapjes së infeksionit, femrat që pëlqejnë thonjtë fallco duhet të përdorin doreza, veçanërisht kur ato janë në kontakt
me njerëz të tjerë.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas