Bota

Thellohet konflikti me Poloninë,Gjykata e BE-së e gjobit me 1 milion euro në ditë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:25 - 27/10/21 |
Opi Nion

Gjykata e Drejtësisë së Bashkimit Europian dënoi Poloninë t’i paguajë Komisionit Evropian një gjobë ditore prej një milion eurosh për mos pezullimin e zbatimit të dispozitave kombëtare, veçanërisht në juridiksionin e dhomës disiplinore të Gjykatës së Lartë.

Respektimi i masave paraprake të urdhëruara më 14 korrik 2021 nga Gjykata e BE-së, thuhet në shënim, është i nevojshëm për të shmangur dëme serioze dhe të pariparueshme për rendin juridik të Bashkimit Evropian si dhe për vlerat mbi të cilat Unioni është themeluar, në veçanti ai i shtetit të së drejtës./Opinion.al

Pas