Rajoni

Thaçi për pikat kufitare: Gërmadhat që duhet të hiqen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:51 - 10/05/19 |
xhu lia

Presidenti Kosovës Hashim Thaci ka përsëritur edhe njëherë sot idenë e tij se Shqipëria dhe Kosova nuk duhet të kenë kufi ndarës ndërmjet tyre.

Sapo ka mbërritur në Kosovë sot ai ka bërë një postim në faqen e tij të Facebook ku kufirin aktual e quan “gërmadhë”. Më tej në reagimin e tij ai bën thirrje se për heqjen e këtij kufiri duhet guxim dhe vullnet nga ana e të dyja shteteve.

Të njëjtën deklaratë Thaçi e bëri edhe pas takimit me kryeministrin Rama në vigjilje të samitit të Brdo-Brijunit që u mbajt në Tiranë.

Këto deklarata kanë janë komentuar edhe nga pala Serbe të cilët thonë se po bëhet përpjekje për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”. Kjo krijoi edhe tensione të cilat u shfaqën edhe gjatë samitit të djeshëm në takimin mes presidentëve.

E për diçka të tillë dje ka folur edhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili ka thënë se duhet që të hiqen barrierat kufitare ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë që të mos ketë shumë vonesa.

Pas