Rajoni

Thaçi kundër fituesit të çmimit Nobel në Letërsi:Solli dhimbje te viktimat


               Publikuar në : 22:42 - 10/10/19 |
Opi Nion

Qeveria Shqiptare doli hapur kundër nobelistit të ri në letërsi Peter Handke, i cili njihet edhe si mbështetës i madh i Slobodan Millosheviqit dhe masakrave të tij në Ballkan.

Lidhur me dhënien e këtij çmimi, ka reaguar dhe presidenti Hashim Thaçi, i cili është shprehur ky çmim ka sjell dhimbje tek viktimat e panumërta të gjenocidit serb.

Reagimi i Thaçit

Më kujtohet në vitin 1990, Vaclav Havel, Susan Sontag dhe shumë të tjerë e dinin se e keqja në Evropë duhet të ndalet. Gjenocidi në Bosnje dhe Kosovë kishte një kryers.

#Handke vendosi të mbështesë dhe mbrojë kryersin. Vendimi i #NobelPrize solli dhimbje të madhe tek viktimat e panumërta./ Opinion.al E.Xh.

Pas