Aktualitet

Territorialja/Raporti i Ekspertëve të opozitës: Të hiqen qarqet, të bëhen 6 ose 3 rajoneBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:54 - 03/10/22 |
Opi Nion

Ekspertët e opozitës po bëjnë prezantimin e raportit përfundimtar të Reformës Territoriale.

Eksperti Agron Haxhimali tha se duhet të hiqen qarqet dhe të bëhen 6 ose 3 rajone. Po ashtu Haxhimali propozoi që të rikthehet një ministri për pushtetin vendor.

‘Jemi përpjekur të bëjmë më të mirën për reformën. Analizat janë të përpunuara nga unë. Së pari propozoj politika gjithëpërfshirëse që i kanë ndjekur edhe vendet e tjera që kanë bërë reforma të tilla. Një përmbledhje e këtij raporti na tregon që Shqipëria ka shanse të mëdha të rrisë efikasitetin e shërbimeve te qytetarët, të rrisë pjesëmarrjen dhe vendimmarrjen, kjo arrihet me pak ndërhyrje.

Krijimi i bashkive të reja rurale do të krijonte për këto zona mundësi më të mëdha, do kemi reduktim të pabarazisë mes zonave rurale dhe urbane. Një element I rëndësishëm është përmirësimi I demokracisë vendore përmes rritjes së përfaqësimit. Çfarë rekomandojmë? Modeli i pushteti vendor. Bazuar në analizën tonë rekomandojmë që Shqipëria të vazhdojë të mbajë qeverisje vendore me dy nivele dhe të përforcojë qeverisjen me shumë nivele

2- Organizimi territorial I nivelit të parë, riorganizimi I bashkive aktuale, dhe krijimin e bashkive të reja. Për nivelin e dytë të pushtetit vendor, skenari parë nga 12 qarqe në 6 qarqe të mëdha, që do I hiqet emri dhe të kalohet në emërimin rajon, dhe version dytë nga 12 qarqe në 3 rajone.

 3- Shqipërisë i duhet ligji për referendumet lokale

4- dyfishim të transfertës së pakufizuar që i jepet bashkive pra nga 1 % që është në 2%

5-për bashkinë e kryeqytetit, duhet një status të veçantë

6-qeveria të rikthejë ministri të dedikuar për pushtetin vendor.’- tha Haxhimaili.

Partia Demokratike, grupimi i drejtuar nga Enkelejd Alibeaj, ka bërë tashmë të ditur se do të propozojë rritjen e numrit të bashkive nga 61 në 92 bashki dhe uljen e numrit të qarqeve nga 12 në 6 rajone. Ndërsa PD e drejtuar nga Berisha kërkon 95 bashki dhe 5 rajone.

Klikoni këtu për të shikuar raportin e plotë të opozitës.

Pas