Aktualitet

“Territorialja”/ Cilat janë dy opsionet e PD-së për ndarjen e RajoneveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:49 - 03/10/22 |
Opi Nion

Partia Demokratike ka publikuar në komisionin e reformës territoriale dy opsionet për ndarjen e rajoneve në kuadër të propozimit të draftit për Reformën e re Territoriale.

Dy opsionet e PD së pranishme në komision janë 6 rajone ose 3 rajone, në këtë propozim janë detajuar dhe se si do të ndahen edhe qytetet sipas rajoneve.

2 opsionet e ndarjes së rajoneve:

Opsioni 1:  6 Rajone, Rajonin Tiranë-Durrës; Rajoni Shkodër-Lezhë; Rajonin Kukës-Dibër; Rajonin Gjirokastër-Berat; Rajonin Fier-Vlorë dhe Rajonin Elbasan-Korçë.)

Opsioni 2: 3 rajone: Rajoni Adriatikut (Shkodër, Lezhë, Dibër, Kukës) Rajoni Adriatiko-Jonian(Tiranë, Durrës Elbasan), Rajoni Jonian (Vlorë, Korçë, Gjirokastër).

Pas