Politikë

Tërmeti/ Rama: Kush ndërton shtëpinë në fshat merr 20 milionë lekë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:38 - 06/12/19 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama mbajti sot për të nëntën herë radhazi mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë, ku u diskutua për situatën e krijuar nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Në fjalën e tij të mbajtur në mbledhje, Rama është shprehur se për të gjithë ata persona që janë në fshatë dhe ndërtojnë vetë shtëpi, qeveria do u japë 20 milion lekët të vjetra .

“Për ata që janë në fshat dhe duan të ndërtojnë vetë shtëpitë tu japim financim, mesatarisht 20 mln lekë të vjetra, pasi fitojnë kohë dhe nuk rrinë të presin të vijë dikush, por me një supervizionim që të garantojë të gjithë parametrat. Shtëpitë individuale së bashku me komunitetin dhe shoqatat e solidaritetit, rruga tjetër me para në dorë për ata që paraqiten dhe duan të ndërtojnë vetë shtëpinë. 100% të qirasë për një vit për ata që nuk kanë strehë, 65% e njerëzve në nevojë hyjnë në ditët në vijim, ky proces Ogerta duhet ndjekur nga ti pavarësisht se bashkia Tiranë e ka përgjegjësinë direkte. Thjeshtë një sy nga ana e qeverisë është i nevojshëm. Sot e vijim do të akomodohen të prekurit nga tërmeti i shtatorit. Të bëhet gati për shtëpitë individuale”,-tha Rama./ Opinion.al

Pas