Aktualitet

Tërmeti i fortë godet Greqinë, lëkundjet ndihen dhe në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 07:54 - 21/05/20 |
Opi Nion

Një tërmet i fortë  me magnitudë 5.8 të shkallës Rihter ka rënë në orët e para të mëngjesit të sotmë në Detin Mesdhe. Lëkundjet më të forta sizmike janë ndjerë në Greqi, si në Athinë, në ishullin e Kallamatës dhe Methóni.

Lëkundjet e ndjenë në orën 02:43, në jug të Pylos. Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, epiqendra e tërmetit ishte vendosur 238 mijë në jug-jug-perëndim të Pylos dhe thellësia fokale e tij u vlerësua në 40 km. Raportohet se lëkundjet u ndjenë në Gjirokastër e deri në Vlorë.

Ky tërmeti është ndjerë edhe në vende të tjera si Maltë, Itali, Shqipëri, Kroaci dhe Kosovë. Shteti helen është goditur nga një seri tërmetesh muajit e fundit. Aktualisht, ende nuk ka të dhëna për persona të lënduar apo dëme materiale./ Opinion.al

Pas