Rajoni

Tensionet në Kosovës, Borrell: Incidentet e dhunshme të ndalen menjëherë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:47 - 13/10/21 |
Opi Nion

Shefi i Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell ka reaguar në lidhje me incidentet e sotme në Kosovë, ku Policia po zhvillonte një aksion kundër kontrabandës së mallrave.

Nëpërmjet një postimi në “Twitter”, Borrell, shkruar se incidentet e dhunshme të ndodhura ditën e sotme në veri të Kosovës duhet të ndalen menjëherë.

Teksa siguron se kontaktet me Beogradin e Prishtinën vijojnë.

Incidentet e dhunshme në veri të Kosovës duhet të ndalen menjëherë. Veprimet e njëanshme dhe të pakoordinuara që rrezikojnë stabilitetin janë të papranueshme. Të gjitha çështjet e hapura duhet të adresohen përmes Dialogut të lehtësuar nga BE. Ne jemi në kontakt me Beogradin dhe Prishtinën”, -ka shkruar Borrell.

Pas