Aktualitet

Të vërteta të tjera për tenderin e hemodializës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:32 - 07/11/15 |
b.f

Opinion.al, dëshiron të japë disa sqarime, lidhur me reagimin e qeverisë ndaj lajmit të tenderit për hemodializën.

Në reagimin e qeverisë përmendet kompania “Fresenius Medical Care” si pjesëmarrëse në tender. Nga Opinion.al nuk eshte cituar asnjëherë që kompania ka qenë pjesëmarrëse në tender .

Kompania nuk është bërë pjesë e konkurrencës pasi ka konstatuar se tenderi ishte i parashikuar se kujt do t’i jepej. Dhe për shkak se kompania gjermane është e kuotuar në bursën nderkombëtare nuk mund të rrezikonte reputacionin e saj duke u bere pjese e nje gare te paragjykuar. Ashtu sic dhe ndodhi, pasi fituese u shpall nje kompani me qendër në Berat, në një kafene modeste. Ndersa pas saj qendron Spitali Amerikan.

Skandali u zbulua dhe u publikua ne fillim nga rrjeti ndërkombetar Birn. Dhe askush tjeter vec Opinion.al dhe agjencisë Birn nuk shkroi asnjë rresht për këtë aferë.

 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas