Bota

Të shtënat me armë zjarri në Kopenhagë, 22-vjeçari vrau të paktën 3 personaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:09 - 04/07/22 |
Opi Nion

Të shtënat në një qendër tregtare në Kopenhagë ka lënë të vdekur të paktën tre persona, thanë autoritetet lokale. Disa të tjerë janë plagosur, dhe 3 të tjerë janë në gjendje kritike në spital.

Të shtënat u regjistruan të dielën brenda një qendër tregtare në kryeqytetin danez. Pamjet e rrjeteve sociale treguan njerëz që vraponin nëpër qendrën tregtare dhe oficerët e zbatimit të ligjit të armatosur rëndë në vendngjarje.

Në një konferencë për shtyp të hënën, shefi i policisë së Kopenhagës, Soren Thomassen tha se viktimat përfshijnë “një burrë rreth të 40-tave dhe dy të rinj”.

Një i ri danez është arrestuar në lidhje me të shtënat, sipas Thomassen, dhe aktualisht është i vetmi i dyshuar.

“Ne jemi të bindur se i dyshuari 22-vjeçar i arrestuar ka qenë ai që ka qëlluar, ai mbante një pushkë dhe municione”, tha ai, duke shtuar se hetuesit “besojnë se i dyshuari nuk ishte duke punuar me të tjerët, por që derisa të jenë absolutisht të sigurt nuk do ta përjashtojë si mundësi”.

Policia e arrestoi të dyshuarin disa minuta pasi mori thirrjen e parë urgjente për të shtënat, tha Thomassen.

Dëshmitari okular Joachim Olsen, një ish-politikan dhe atlet danez, i tha CNN se ishte duke shkuar për në një palestër brenda qendrës tregtare kur pa grupe të mëdha njerëzish që dilnin nga qendra.

“Dukej si diçka, më vjen keq ta them, si diçka që do të shihni nga të shtënat në një shkollë në SHBA, njerëz që dilnin me duart mbi kokë”, tha Olsen./Opinion.al

Pas