Bota

Të paktën 60 të vrarë e 140 të plagosur nga sulmet kamikaze në Kabul


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:52 - 26/08/21 |
Opi Nion

Të paktën 60 persona kanë humbur jetën si pasojë e sulmeve kamikaze në Afganistan. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Shëndetit Publik në Afganistan.

Nga ana tjetër, sipas AP mes viktimave janë edhe 12 ushtarë amerikanë, më konkretisht 11 marinsa dhe një mjek ushtarak.

Si pasojë e shpërthimeve në aeroportin e Kabulit mbetën të plagosur të paktën 140 persona.

Sipas SHBA ky ishte një sulm i koordinuar i ISIS, por ende janë duke u bërë verifikime.  Mediat raportojnë edhe për një shpërthim të tretë, por ende nuk ka asgjë të konfirmuar kurse numri i viktimave pritet të rritet.

Pas