-U tha në Opinion

Tare: Ja si do të riatdhesohen qyetarët e mbetur jashtë Shqipërisë


               Publikuar në : 23:05 - 30/03/20 |
Opi Nion

Agron Tare, zv/ministër i Jashtëm ka shpejguar në emisionin “Opinion” mënyrën si do të riatdhesohen qytetarët shqiptarë të cilët kanë mbetur jashtë vendit për shkak të masave të marra kundër përhapjes së koronavirusit.

Tare tha se do të riatdhesohen vetëm ata persona që janë ekstremisht në nevojë. Ai tregoi dhe aeroportet ku qytetarët mund të udhëtojnë drejtë Shqipërisë.

“Për momentin nuk kemi një shifër, mund të jenë rreth 1100 shqiptarë. Ne kemi bërë një plan e riatëdhesimin, bëhet fjalë në Lion, Gjenevë, Frangfurt dhe në Londër. Meqë pjesa e madhe e shqiptarëve ndodhte në këto vende, zgjodhëm aeroportin e Lionit, ku u mblodhën qytetarët nga Spanja dhe Franca. Në Gjermani kemi marrë qytetarë nga Austria, Belgjika, Çekia dhe Polonia. Në Londër zgjodhe seopse janë shumë student dhe në Romë janë një komunitet shumë i madh i qytetarëve. “

Ky është një operacion riatdhesimi dhe ekstradimi që do të thotë ju largoni jashtë Shqipërie dhe qytetarët e huaj që duan të largohen?

Të gjithë ambasadave të BE, SHBA dhe asaj britanike iu ofruam mundësin që qytetarët e tyre ti riatdhesonim nëpërmjet Air Albania. Sot kemi riatdhesuar sapnjollë, zviceranë, pra si të thuash ne po i vimë në ndihmë gjithë trupit diplomatik në Shqipëri.

Po qyetarët që kanë mbetur në situata të vështira? Si do bëhet mbledhja e qytetarëve?

Çdo detaj operacional është i mirëmenduar. Konsullata në Milano, konsullata në Bari dhe ambsada në Romë janë në kontakt me qytetarët. Në momentin që ne i kemi në listën e riatdhesimit iu çodhet një leje që i tregohet policisë dhe lejohen. Ne marrim vetëm shtetasit që janë ekstremisht në nevojë, sepse po riatdhesuan të gjithë shqiptarët që janë jashtë Shqipërisë shkon në kolaps gjendja në Shqipëri.

Si shkonka në kolaps?

Sepse të gjitha ambasadat eshteteve iu bëjnë thirrje qytetarërve që të rrinë aty ku janë. Ato janë bomba biologjike që lëvizin.

Qytetarët që riatdhesohen nga Italia apo vende të tjera, do të qëndrojnë në karantinë të detyruar?

Ne kemi zgjedhur që të vetëkarantinohen në shtëpi dhe kontrollohen nga policia. Ne u marrim adresat, numrat e telefonit dhe të dhënat. / Opinion.al

Pas