Bota

Talebanët torturojnë dhe vrasin policen shtatzënë para burrit e fëmijëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:54 - 05/09/21 |
Opi Nion

Një police u vra nga talebanët në Afganistan. Lajmin e kanë raportuar për BBC anëtarët e familjes së gruas së vrarë, të cilët pohuan se gruaja ishte 8 muajshe shtatzënë.

Agjentja, Banu Negar, u qëllua në shtëpinë e saj para disa të afërmve në Firozkoh, kryeqyteti i provincës qendrore të Ghor.

Por talebanët i thanë BBC se ata nuk kishin asnjë përfshirje në vdekjen e Negar dhe po hetojnë incidentin.

Zëdhënësi Zabiullah Mujaheed tha: “Ne jemi në dijeni të incidentit dhe unë jam duke konfirmuar se talebanët nuk e kanë vrarë atë, hetimi ynë është duke vazhduar.” Ai shtoi se talebanët kishin shpallur tashmë një amnisti për njerëzit që punonin për administratën e mëparshme, dhe e cilësuan vrasjen e Negar një “armiqësi personale ose diçka tjetër”.

Detajet e incidentit janë ende të paqarta pasi shumë në Firozkoh kanë frikë nga ndëshkimi nëse flasin. Por tre burime i thanë BBC -së se talebanët e rrahën dhe e qëlluan Negarin të shtunën para burrit dhe fëmijëve të saj.

Të afërmit ofruan imazhe grafike që tregonin gjak të shpërndarë në një mur në cep të dhomës dhe një trup me  fytyrën e shpërfytyruar.

Familja thotë se Negar, e cila punonte në burgun lokal, ishte tetë muajshe shtatzënë.

Tre persona të armatosur mbërritën në shtëpi të Shtunën dhe e kontrolluan atë para se të lidhnin anëtarët e familjes, thonë të afërmit. Agresorët u dëgjuan duke folur arabisht, tha një dëshmitar./Opinion.al

Pas