Bota

Talebanët marrin kontrollin e Afganistanit, “Facebook” merr masa


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:10 - 17/08/21 |
Opi Nion

Facebook ka konfirmuar se i konsideron talebanët një organizatë terroriste dhe kështu ka ndaluar të gjitha përmbajtjet që mbështesin ata.

Facebook bën me dije se ka një ekip të dedikuar ekspertësh afganë të cilët monitorojnë dhe heqin përmbajtjet e lidhura me grupin.

Kjo politikë do të zbatohet për të gjitha platformat e tjera, përfshirë Instagram dhe ËhatsApp.

Sidoqoftë, ka raporte se talebanët po përdorin Ëhatsapp për të komunikuar. Facebook i tha BBC -së se do të merrte masa nëse zbulonte se llogaritë në aplikacion ishin të lidhura me grupin islamik.

Platformat rivale të mediave sociale si Tëitter dhe YouTube gjithashtu janë vënë nën kontroll mbi mënyrën se si ata trajtojnë përmbajtje të lidhura me talebanët.

Kjo masë është marrë pasi talebanët për vite me radhë kanë përdoruar mesat sociale për të përhapur mesazhet e tyre dhe kanë ndikuar tek shumë qytetarë./Opinion.al

Pas