Rajoni

Talat Xhaferi, zgjidhet sërish në krye të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:39 - 21/08/20 |
el ida

Talat Xhaferi do të jetë dhe për 4 vjet të tjera në krye të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut sipas marrëveshjes së arritur mes BDI dhe LSDM për koalicionin qeverisës.

Mbrëmjen e së enjtes, Kuvendi i ri i Maqedonisë së Veriut votoi me 62 vota pro dhe 43 kundër për rizgjedhjet e Xhaferit në këtë post të rëndësishëm.

Opozita shqiptare nuk mori pjesë në votim pasi u largua nga salla.

Pas emërimit, Xhaferi do të duhet të caktojë një seancë për zgjedhjen e qeverisë që pritet ta kryesojë lideri I LSDM-së, Zoran Zaev. /Opinion.al

Pas