Aktualitet

Taksa te reja mbi pasurinë, paguajnë edhe qeramarrësit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:19 - 30/11/15 |
b.f

Paketa e re fiskale, në draftin e saj parashikon një taksë pasurie edhe mbi qeramrrësit.  Sipas këtij drafti, subjekt i pagesës së taksës së pasurisë nuk duhet të jetë vetëm pronari ligjor, por edhe përdoruesi i pasurisë së paluajtshme.

Njëkohësisht pjesë e draftit për buzhetin e ri është edhe  vendosja e taksës së pasurisë mbi truallin në masën 5600 lekë/ha, 4200 lekë/ha dhe 1400 lekë/ha, kjo sipas kategorizimeve të rretheve.

Arsyeja sipas ekspertëve të financave për vendosjen e kësaj takse është se trualli konsiderohet pasuri e paluajshme njësoj si ndërtesa dhe toka bujqësore.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas