Aktualitet

“Taksa e Ramës takson të varfrit”, Tabaku: Gjysma e ekonomisë, informale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:47 - 02/02/21 |
Semiljana Azizi

Jorida Tabaku ka dalë ditën e sotme në një konferencë për shtyp së bashku me kryedemokratin Lulzim Basha dhe Dorian Telitin.

Gajtë fjalës së saj, Tabaku theksoi se sistemi i Ramës ka qenë gjobëvënës dhe klientelist, duke shtuar se kryeministri takson më fort të varfërit dhe ata që punojnë ndershmërisht. Sipas saj  sot gjysma e ekonomisë është ekonomi informale.

Sistemi i Ramës ka qenë gjobëvënëse dhe klientelist. Sot një mësues, një minator, një infermier blen ushqimet me TVSH. Kurse, jahtet blihen pa TVSH. Një sistem, ku shumë persona janë regjistruar persona fizikë, që nuk pagujnë taksa të larta.

Rama takson më fort atë që punon ndershëmTaksat janë rritur 3 miliardë euro, që e paguajnë shqiptarët dhe bizneset. Plot 50 për qind sot është ekonomi informale. Taksa e Ramës takson të varfrit më shumë. Taksa e sheshtë do ketë efekte në ekonomi dhe për vlerësimin më në fund të shtresës që është gjobitur”, deklaroi Tabaku./Opinion.al

Pas