Aktualitet

Takimi me Kim/ “Kush e bëri hapin e parë?”, Meta: S’shoh asnjë problem…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:41 - 25/05/22 |
Opi Nion

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, këtë të mërkurë ka zhvilluar një takim me ambasadoren e SHBA-ve Yuri Kim. Në një prononcim për mediat ai u pyet nga gazetarët se kush e hodhi i pari hapin për të zhvilluar këtë takim.

Meta tha se nuk sheh asnjë problem në këtë drejtim, përveç bashkëpunimit të të gjithëve në shumë fusha.

Pyetje: Kush e hodhi hapin e parë për takimin me Ambasadoren Kim?

Ilir Meta: Nuk shikoj asnjë problem në këtë drejtim, përveç bashkëpunimit të të gjithëve në shumë fusha. Jo vetëm në trafikimin e qenieve njerëzore. Është një problem tepër serioz, për shkak të një rritjeje të largimit të qytetarëve tanë për shkak të keq të fëmiëjve, kryesisht të atyre të pashoqëruar që bien shpesh pre e trafikantëve ndërkombëtarë e shfrytëzimit të tyre, jo vetëm që u shkatërron fëmijërinë port ë gjithë jetën. Dhe duhet të ketë prioritet për të gjitha llojet e trafiqeve. Pa dyshim duhet të ketë një bashkim edhe me partnerët tanë ndërkombëtarë, të Amerikës, ne e dimë që trafikimi është diçka ndërkombëtare, përmes tyre realizohen përfitime kolosale. Duhet mbështetur shoqëria civile. Duhet t’i mbështesim akoma më shumë edhe me mbështetje financiare e logjistike.

Pas