Aktualitet

Tahiri u dënua me burg/Avokati Haxhia: Ishte një vendim skandalozBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:33 - 04/02/22 |
Opi Nion

Avokati mbrojtës i Saimir Tahirit, Maks Haxhia ka reaguar pas vendimit të Apeli të Gjykatës Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar me 3 vite e 4 muaj burg.

Ai e ka konsideruar vendimin e sotëm si skandaloz. Haxhia u shpreh se dënimi i ish-ministrit ishte një kënaqje e pozicionit të një pushteti gjyqësor.

Dua të them që lidhur me këtë vendim, por ishte një vendim skandaloz. Dy gjera dihen që janë të sigurta, lindja dhe vdekja. Të tjerat nuk dihen. Nëse dënimi i Tahinit do të kënaqë dhe do të përmbushje pritshmërinë dhe të quhet i përmbushur.

Kjo gjykatë bëri atë që nuk mund të bëhej. Në thelb la po të njëjtin vendim, por ndryshoi duke hequr nenin 59.

Neni 59 nuk ka të bëjë me dënimin, por një formë e vuajtjes së dënimit. Kjo është një kënaqje e pozicionit të një pushteti gjyqësor”,-tha Haxhia./Opinion.al

Pas