Aktualitet

Supergjobat ndaj bizneseve, ligji hyn në fuqi më 12 Nëntor


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:46 - 29/10/15 |
b.f

TIRANË – Ligji për procedurat tatimore që kaloi në “heshje” nga Nishani është botuar sot në Fletoren Zyrtare dhe brenda 15 ditëve merr fuqi. Çka do të thotë se bizneset duhet të bëjnë kujdes nis nga data 12 Nëntor.

Disa nga gjoba janë këto:
­10 fishimi o gjobës për mosdeklarim punonjësish për biznesin e vogël, në 500 mijë lekë;
­gjobë 500 mijë lekë dhe kallëzim penal për mosdeklarim
real të pagës;
­Gjobë 500 mijë lekë për mosdeklarim adrese;
­e drejta për të mos paguar nëse nuk merr faturën;
­ndalimi i shumicës për të shitur mallra tek individët; konfiskim i deri në 50% të xhiros nëse ke detyrime
– Gjobë 10 milionë lekë për tregtuesit e shumicës, që tregtojnë mallin pa dokumente tatimore
­Moslëshimi i kuponit, gjoba për biznesin e vogël 10 fishohet nga 50 mijë në 500 mijë lekë
Nuk deklaron apo përditëson adresën, gjobë 500 mijë lekë

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas