Bota

Sulmi në kishën katolike, raportohen 50 viktima në NigeriBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:30 - 05/06/22 |
Opi Nion

E dielë e përgjakshme në Nigeri, ku një sulm në një kishë katolike rezultoi në dhjetëra të vdekur, duke përfshirë gra dhe fëmijë.

Motivi i masakrës që ndodhi në jugperëndim nuk është i qartë, por mund t’i atribuohet tensioneve të përgjakshme ndëretnike dhe ndërfetare midis popullatave lokale dhe barinjve nomadë islamikë Fulani që përshkojnë vendin më të populluar afrikan.

Siç raportohet nga policia dhe media lokale, duke cituar dëshmitarë, të paktën pesë burra të armatosur hapën zjarr dhe hodhën bomba ndaj besimtarëve brenda Kishës së San Francesco në Oëo, në shtetin Ondo, duke vrarë disa njerëz.

Në mbrëmje numri i viktimave ishte ende i pasigurt dhe varionte nga 20 deri në 50, me një numër të paspecifikuar të plagosurish.

Një video që qarkullon në internet tregon trupat e disa prej viktimave të derdhura në dyshemenë e kishës në pellgje gjaku. Megjithatë, dioqeza e Ondos mohoi që priftërinjtë ose besimtarët të ishin rrëmbyer, siç kishin raportuar fillimisht dëshmitarët. Vatikani ka bërë të ditur se Papa, i informuar për sulmin ndaj kishës të kryer gjatë kremtimit të Rrëshajëve, “lutet për viktimat dhe për vendin, të prekur me dhimbje në një moment feste, dhe ia beson ata Zotit, të dërgojë Frymën e Tij për t’i ngushëlluar”.

Odo, një nga 36 shtetet që përbëjnë Nigerinë, është relativisht larg nga veriu, ku ekstremistët islamikë Boko Haram kanë synuar për 12 vjet dhe, siç kujton guvernatori i saj Oluwarotimi Akeredolu, zona Owo kishte “gëzuar paqen relative ndër vite./Opinion.al

Pas