Aktualitet

Sulmi kibernetik ndaj e-Albania, Prokuroria nis hetimetBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:06 - 21/07/22 |
Opi Nion

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetime lidhur me sulmin kibernetik që iu bë e-Albania, i cili paralizoi për disa ditë edhe shërbimet online.

Në një njoftim zyrtar, bëhet e ditur se është regjistruar procedimi penal për 4 vepra penale.

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë ka nisur hetimet për ndërhyrjet dhe sulmin kibernetik të kryer ndaj portalit e-Albania, që sollën mbylljen e përkohshme të shërbimeve online.

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë ka regjistruar procedim penal për veprat penale:

“Përgjimi i paligjshëm i të dhënave kompjuterike”;

“Ndërhyrja në të dhënat kompjuterike”;

“Ndërhyrja në sistemet kompjuterike”; dhe

“Keqpërdorimi i pajisjeve parashikuar nga nenet 293/1, 293/b, 293/c dhe 293/ç të Kodit Penal”,”-thuhet në njoftim./Opinion.al

Pas