Aktualitet

Sulmi kibernetik i Iranit, rikthehet sistemi TIMS në aeroportin e RinasitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:11 - 11/09/22 |
Opi Nion

Pas sulmit kibernetik, sistemi TIMS është rikthyer ne normalitet në Aeroportin e Rinasit.

Ky sistem qëndroi i bllokuar më shumë se 24 orë. Mësohet se në pikat kufitare tokësore dhe detare vijon regjistrimi i hyrje-daljeve të qytetarëve manualisht, pra me anë të regjistrave.

Duke iu referuar informacioneve,  bëhet e ditur se aktualisht në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës është rikthyer sistemi, por është i ngadalshëm ndërsa sa i përket situatës së automjeteve në këtë pikë është normale.

Ndërkohë, sistemi ende nuk është kthyet më Qafë Thanë. Kujtojmë se më 9 shtator sistemi TIMS u sulmua nga një sulm kibernetik pas të cilit autoritetet thanë se fshihej Irani.

Pas