Aktualitet

Sulmi kibernetik i Iranit në Shqipëri, reagon Shtëpia e BardhëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:04 - 07/09/22 |
Opi Nion

SHBA ka reaguar pasi kryeministri Edi Rama deklaroi se pas sulmit kibernetik ndaj institucioneve shqiptare më 15 korrik, qëndron Republika Islamike e Iranit dhe si rrjedhojë Shqipëria do të ndërpresë marrëdhëniet diplomatike me Iranin.

Në një deklaratë të publikuar në websitin zyrtar të Shtëpisë së Bardhë thuhet se SHBA dënon sulmin kibernetik dhe se i bashkohet thirrjes së Kryeministrit Edi Rama që Irani të mbahet përgjegjës për këtë incident të paprecedentë.

Po ashtu në deklaratë theksohet se SHBA-të do të ndërmarrin veprime të tjera për ta mbajtur Iranin përgjegjës për veprimet që kërcënojnë sigurinë e aleatëve të Shteteve të Bashkuara.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës dënojnë me forcë sulmin kibernetik të Iranit kundër aleatit tonë të NATO-s, Shqipërinë. Ne i bashkohemi thirrjes së kryeministrit Edi Rama që Irani të mbahet përgjegjës për këtë incident të paprecedentë kibernetik. SHBA-të do të ndërmarrin veprime të tjera për ta mbajtur Iranin përgjegjës për veprimet që kërcënojnë sigurinë e aleatëve të SHBA-së dhe që vendosin një precedent shqetësues për hapësirën kibernetike”, thuhet në deklaratë.

Më tej shtohet se, “Për javë të tëra, qeveria e SHBA ka qenë në terren duke punuar së bashku me partnerët e sektorit privat për të mbështetur përpjekjet e Shqipërisë për të zbutur, rikuperuar dhe hetuar sulmin kibernetik të 15 Korrikut që shkatërroi të dhënat e qeverisë dhe ndërpreu shërbimet qeveritare për publikun. Ne kemi arritur në përfundimin se Qeveria e Iranit kreu këtë sulm kibernetik të pamatur dhe të papërgjegjshëm dhe se ajo është përgjegjëse për operacionet e mëvonshme të hakerave dhe rrjedhjeve.

Sjellja e Iranit shpërfill normat e sjelljes së përgjegjshme të një shteti në kohë paqeje në hapësirën kibernetike, që përfshin një normë përmbajtjeje për të mos dëmtuar infrastrukturën kritike që ofron shërbime për publikun.

Shqipëria i sheh rrjetet qeveritare të prekura si infrastrukturë kritike. Aktiviteti keqdashës kibernetik nga një shtet që dëmton qëllimisht infrastrukturën kritike ose në ndonjë mënyrë tjetër dëmton përdorimin dhe funksionimin e saj për të ofruar shërbime për publikun, mund të ketë efekte kaskadë vendase, rajonale dhe globale; paraqesin një rrezik të lartë të dëmtimit të popullatës; dhe mund të çojë në përshkallëzim dhe konflikt.

Ne do të vazhdojmë të mbështesim përpjekjet korrigjuese të Shqipërisë në një afat më të gjatë dhe ftojmë partnerët dhe aleatët të bashkohen me ne për të mbajtur përgjegjës aktorët kibernetikë keqdashës dhe për të ndërtuar një të ardhme dixhitale të sigurt dhe elastike”, thuhet në deklaratë.

Pas