Aktualitet

Sulmi kibernetik/DASH: Do punojmë me Shqipërinë për të forcuar mbrojtjen kibernetikeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:10 - 12/09/22 |
Opi Nion

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka ripublikuar deklaratën e Zëdhënësit të Departamentit Amerikan të Shtetit, Ned Price i cili është shprehur se SHBA dënon me forcë sulmin kibernetik të 9 Shtatorit ndaj sistemit TIMS në Shqipëri.

Price theksoi se SHBA do të vazhdojë të punojë krah me Shqipërinë e aleatët për mbrojtjen kibenetike.

 “Dënojmë me forcë sulmin kibernetik të 9 Shtatorit kundër aleates sonë në NATO, Shqipërisë, i cili pason sulmin kibernetik të Iranit të 15 korrikut. Ne do të vazhdojmë të punojmë krah për krah me Shqipërinë dhe aleatët e partnerët e tjerë, për të forcuar mbrojtjen kibernetike dhe për t’i bërë përgjegjës aktorët keqdashës.” deklaron Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Ned Price.

Kujtojmë se sistemi TIMS në vend u sulmua më 9 shtator nga hakerat që dyshohet se janë të njëjtët që sulmuan e-Albania më 15 korrik./Opinion.al

Pas