Aktualitet

Sulmi kibernetik, Balluku: Ishte luftë e mirëfilltë, vigjilenca jonë maksimaleBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:36 - 29/07/22 |
Opi Nion

Pasi zëvendësoi Arben Ahmetajn, Belinda Balluku në cilësinë ë zëvendëskryeministres ka zhvilluar një konferencë për mediat së bashku me drejtoreshën e AKSHI-t Linda Karcanaj lidhur me sulmin kibernetik.

Balluku shprehet se sulmi kibernetik ndaj sistemeve online ndaj vendit tonë ishte një luftë e mirëfillt.

 ‘Ky është komunikimi parë pas agresionit masiv. Sot jam me drejtoreshën e AKSHIT dhe me përfaqësues të Microsoft-it. Ky agresion është një luftë e mirëfilltë. Do monitorojmë situatën. Sistemet po rikuperohen dhe po kthehen në normalitet. Vigjilenca jonë është maksimale. Dje, ka patur një takim tjetër të komitetit për mbrojtjen kibernetike. U lanë detyra për të gjithë aktorët e fushës dhe janë marrë vendime për bashkëpunime me Microsoft, por edhe FBI që na dha mbështetjen që ditën e parë apo dhe shërbime të tjera inteligjente’./ Opinion.al

Pas