Bota

Sulmi amerikan me dron ndaj ISIS, talebanët: Sulm ndaj territorit afgan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:30 - 28/08/21 |
Opi Nion

Talebanët kanë dënuar sulmin amerikan me dron në Afganistanin lindor që shënjestroi dhe vrau 2 anëtarët e ISIS.

Zëdhënësi Zabihullah Mujahid i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ishte një “sulm i qartë në territorin afgan”.

SHBA tha se kishte shënjestruar me sukses anëtarët e grupit ISIS pas sulmit vdekjeprurës të enjten në aeroportin e Kabulit.

Mujahid tha gjithashtu se talebanët pritet të marrin së shpejti  kontrollin e plotë të aeroportit të Kabulit në orët e ardhshme.

Ata kanë zgjedhur zyrtarë për të drejtuar qeverinë e re dhe presin që së shpejti të shpallin një kabinet të plotë, shtoi ai.

Mujahid dha konferencën e tij të parë televizive për shtyp në fillim të këtij muaji, pasi ai kishte vite që vepronte në hije.

Pas