Te Fundit

Sulme të reja ajrore në Rripin e Gazës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:37 - 17/05/21 |
Opi Nion

Izraeli vrau një komandant të lartë militant palestinez në Gazë të hënën gjatë sulmeve ajrore, të cilat tha se kishin gjithashtu në shënjestër tunelet nëntokësore të përdorura nga Hamasi.

Ndërkohë, grupet islamike ndërmorën sulme të reja me raketa kundër qyteteve izraelite.

Vdekja e komandantit të Xhihadit Islamik për Gazën veriore, Hussam Abu Harbeed, ka të ngjarë të sjellë një kundërpërgjigje të ashpër nga ky grup militant që lufton bashkë me Hamasin, lëvizjen islamike që qeveris këtë enklavë bregdetare.

Ushtria izraelite tha në një deklaratë se Harbeed qëndronte “pas disa sulmeve terroriste me raketa anti-tank kundër civilëve izraelitë”.

Ushtria izraelite ndërmori një valë sulmesh ajrore mëngjesin e së hënës në Rripin e Gazës ndërsa tha se shkatërroi 15 kilometra tunele të militantëve dhe shtëpitë e pretenduara të nëntë komandantëve të Hamasit.

Banorët e Gazës të zgjuar nga sulmet i përshkruan ato si më të rëndat që nga fillimi i luftës një javë më parë, dhe madje edhe më të fuqishme sesa sulmet e një dite më parë që lanë prapa 42 të vdekur dhe rrafshuan tri ndërtesa.

Nuk pati informacion të menjëhershëm për viktimat nga sulmet e fundit. Një ndërtesë trekatëshe në Gaza u dëmtua rëndë, por banorët thanë se ushtria i paralajmëroi ata 10 minuta para sulmit dhe të gjithë u evakuuan. Ata thanë se shumë prej sulmeve ajrore goditën tokat bujqësore aty pranë.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u bëri thirrje të hënën të gjitha palëve në konflikt të mbrojnë civilët dhe tha se Shtetet e Bashkuara po punojnë intensivisht për t’i dhënë fund dhunës.

“Shtetet e Bashkuara mbeten shumë të shqetësuara nga dhuna që po shkallëzohet. Janë qindra njerëz të vrarë ose të plagosur, duke përfshirë fëmijë që nxirren nga rrënojat,” tha ai pas bisedimeve me ministrin e jashtëm të Danimarkës në Kopenhagë.

Ai tha se Izraeli ka të drejtë të mbrojë veten, por shtoi se ishte i alarmuar për faktin që gazetarët dhe punonjësit mjekësorë janë vënë në rrezik, sidomos pas shkatërrimit nga Izraeli të një kulle në Gaza ku kishte zyrat agjencia Associated Press dhe media të tjera.

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar hollësi shtesë nga Izraeli në lidhje me sulmin, tha Sekretari Blinken.

Lufta shpërtheu të hënën e kaluar, kur Hamasi hodhi raketa me rreze të gjatë veprimi drejt Jerusalemit, pas disa javësh përplasjesh midis protestuesve palestinezë dhe policisë Izraelite.

Që nga ajo kohë, ushtria izraelite ka kryer qindra sulme ajrore që sipas saj synojnë infrastrukturën militante të Hamasit. Militantët palestinezë në Gaza kanë qëlluar me më shumë se 3 mijë e 100 raketa mbi Izraelin.

Të paktën 197 palestinezë janë vrarë në qindra sulme ajrore në Gaza, përfshirë 58 fëmijë dhe 34 gra, ndërsa janë plagosur 1 mijë e 230 veta. Të paktën dhjetë veta janë vrarë në Izrael nga sulmet me raketa nga Gaza, përfshirë një djalë 5-vjeçar.

“Unë nuk kam parë këtë nivel të shkatërrimit gjatë 14 viteve të punës time,” tha Samir al-Khatib, një zyrtar i emergjencave në Gaza. “As në luftën e vitit 2014”, shtoi ai, duke iu referuar luftës më shkatërruese nga katër luftërat e zhvilluara midis Izraelit dhe Hamasit.

Sulmet e së hënës pasuan komentet e së dielës të kryeministrit Benjamin Netanyahu, se nuk po planifikonte ndonjë përfundim “të menjëhershëm” të sulmeve vdekjeprurëse ajrore në Gaza./ VOA

 

 

Pas