-U tha në Opinion

Sula: 22 milionë dokumenta nga aktiviteti i Sigurimit të Shtetit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:44 - 09/11/21 |
Opi Nion

Kryetarja e Autoritetetit të Dosjeve Gentiana Sula tha në emisionin “Opinion” se në arkivat e tyre rezultojnë 22 milionë dokumenta nga aktiviteti i Sigurimit të Shtetit.

“Fondi përmbledh për momentin 22 milionë dokumeta dhe një dosje mund të përmbajë dhjetra dokumenta”, tha Mara, duke bërë të ditur se këto dosje i përkasin periudhës nga viti 1944- 1991”, tha SUla.

Sa i përket bashkëpunëtorëve, ajo pohoi se numri i tyre në kartela shkon në 160 mijë, por dosje kanë rreth 10 mijë persona.

“Regjistrat dhe kartelat kanë një numër që shkon në 160 mijë individë. Ne kemi dosjet e 10 mijë personave, por duhet thënë se jo të gjithë kanë qenë aktivë”, tha Sula./Opinion.al

Pas