Bota

Suedia regjistron numrin më të lartë të vdekjeve në 150 vite


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:29 - 21/08/20 |
Al Do

Suedia regjistroi numrin më të lartë të vdekjeve në 150 vjet për gjysmën e parë të vitit 2020, sipas zyrës së statistikave të vendit.

Midis janarit dhe qershorit të këtij viti, janë regjistruar 51,405 vdekje – 6,500 viktima ose 15% më shumë se e njëjta periudhë në vitin 2019.

Ky është numri më i lartë i vdekjeve në Suedi gjatë gjysmës së parë të vitit që nga viti 1869, kur vendi u godit nga uria dhe 55.431 njerëz vdiqën.

Vendi gjithashtu përjetoi rritjen më të ulët të popullsisë që nga 2005, me një shifër prej 6.860 në vitin 2020 që ishte më pak se gjysma e një viti më parë.

Shifrat e emigracionit panë një ulje prej 34.7% nga e njëjta periudhë në vitin 2019, me shifrat kryesisht në rënie në tremujorin e dytë midis prillit dhe qershorit.

Për dallim nga shumica e vendeve, Suedia nuk hyri në një bllokim kur pandemia u përhap në Evropë në fillim të pranverës. Përkundrazi, theksi u vu tek përgjegjësia personale, me shumicën e bareve, shkollave, restoranteve dhe salloneve që mbetën të hapura.

Megjithë qasjen më të butë, vetëm 7.3% e njerëzve në Stokholm kishin zhvilluar antitrupat e nevojshëm për të luftuar sëmundjen deri në fund të prillit – shumë më pak se 70-90% e nevojshme për imunitetin e tufave.

Deri në fillim të qershorit, numri i vdekjeve nga koronavirusi në vend ishte në më shumë se 4,500. Sipas Universitetit Johns Hopkins, ai tani është 5,802.

Një pjesë e madhe e kritikave rreth përgjigjes së Suedisë janë përqendruar në nivelet e larta të vdekjeve në shtëpitë e përkujdesjes për të moshuarit. Shefi i epidemiologut të Suedisë, Anders Tegnell pranoi në qershor se Agjensia e Shëndetit Publik “nuk e priste se do të kishte një potencial kaq të madh që sëmundja të përhapet në shtëpitë e kujdesit për të moshuarit, me kaq shumë viktima”.

Suedia ka paguar gjithashtu një çmim të rëndë ekonomik, pavarësisht se nuk është mbyllur. Bizneset e mikpritjes dhe turizmit i thanë se kishin marrë një goditje të madhe dhe prodhuesit janë shkëputur nga zinxhirët e furnizimit ndërkombëtar.

Gati 50% e ekonomisë së vendit është e ndërtuar kryesisht në eksportimin e mallrave jashtë shtetit, dhe kriza globale ka shkatërruar kërkesën ndërkombëtare.

Ekonomia e Suedisë parashikohet të zvogëlohet me më shumë se 5% që do të shoqërohet me qindra mijëra humbje të vendeve të punës./ Opinion.al

Pas