Bota

Suedia ndërpret hetimet për akuzën e përdhunimit kundër Assange


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:53 - 19/11/19 |
xhu lia

Prokurorët në Suedi  kanë ndërprerë hetimet lidhur me një akuzë për përdhunim bërë kundër themeluesit të Ëikileaks, Julian Assange në vitin 2010.

Assange e ka shmangur ekstradimin për në Suedi për 7 vite dhe e ka mohuar gjithnjë këtë akuzë.Më vitin 2012 kërkoi strehim në ambasadën e Ekuadorit në Londër.

Më pas 48 vjeçari u dëbua nga ambasada në muajin prill dhe u arrestua nga policia britanike. Aktualisht po vuan dënimin prej 50 javësh, për shkelje të lirimit me kusht, në burgun Belmarsh në Londër.

Autoritetet amerikane e akuzojnë Assange-in për bashkëpunimin me analisten për inteligjencë ushtarake, Chelsea Manning për thyerje të fjalëkalimeve në mënyrë që të ketë qasje në kompjuterët qeveritarë me informacione të klasifikuara. Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar ekstradimin e tij.

Pas